روانشناسینوع مخاطب

تاب آوری با افزایش سن

تاب آوری:  فرایند سازگاری مناسب در مواجهه با سختی ها ، آسیب ها ، مصیبت ها ، تهدیدها یا منابع مهم استرس مانند مشکلات خانوادگی و روابطی ، مشکلات جدی سلامتی ، یا استرس های مالی محل کار. به همان اندازه که انعطاف پذیری شامل “بازگشت به عقب” از این تجربیات دشوار است ، می تواند رشد شخصی عمیقی را نیز شامل شود. خبر خوب این است که تاب آوری ویژگی ای نیست که افراد یا دارند یا ندارند. این شامل رفتارها ، افکار و اعمال است که می تواند در هر کسی آموخته و توسعه یابد.

اعتماد به نفس ، شوخ طبعی ، خوش بینی ، قدردانی ، هدف و ارتباط اجتماعی ویژگی هایی هستند که بیشتر در افرادی مقاوم به شمار می آیند یافت می شود-اما می تواند در هر کسی پرورش یابد و توسعه یابد.

تعدادی از تحقیقات نشان داده اند که انعطاف پذیری با افزایش سن کاهش نمی یابد و با در نظر گرفتن سایر حقایق ، افراد مسن حداقل به اندازه جوانان جوان از تاب آوری برخوردارند. ما همچنین باید به خاطر داشته باشیم که افراد مسن می توانند با استرس های اضافی زندگی مانند شرایط مزمن سلامت ، افت جسمی و شناختی و از دست دادن نقش ها و حمایت اجتماعی روبرو شوند. بنابراین برای آنها ، تاب آوری همچنین بر سازگاری ، سازگاری و پذیرش موثر تأکید می کند.

مطالعات انجام شده بر روی افراد مسن تأیید می کند که تعدادی از عوامل محافظتی داخلی و خارجی-که بسیاری از آنها قبلاً مانند عزت نفس ، هدف ، امید ، شوخ طبعی و پذیرش خود ذکر شده اند-با ظهور تاب آوری در مواجهه با چالش ها مرتبط هستند. مطالعات دیگر تاب آوری در سنین بالاتر را نیز با دسترسی به شبکه های اجتماعی ، حمایت اجتماعی و یکپارچگی و پیوند اجتماعی در جامعه پیوند می دهند.

مطالعات اضافی شامل سلامتی و رفاه بهتر است که با انعطاف پذیری بیشتر مرتبط است و توافق دارند که سطوح بالاتری از تعاملات اجتماعی و اجتماعی و افزایش سطح معنویت ، تاب آوری را بهبود می بخشد. مداخلاتی مانند خاطره پردازی ، مرور زندگی ، افزایش حکمت و رویکردهای مبتنی بر ذهن آگاهی می تواند انعطاف پذیری را در اواخر عمر تسهیل کند.

احساس هدف اغلب در ادبیات در رابطه با تاب آوری و افراد مسن ذکر شده است. محققان بر این عقیده اند که شما می توانید احساس هدف داشته باشید ، حتی اگر نتوانید دقیقاً بگویید یا هدف خود را مشخص کنید. آنها می گویند همه ما چیزهایی داریم که به آنها اهمیت می دهیم و همه ما استعدادهای ویژه ای داریم که می توانیم از آنها برای ایجاد تغییرات معنی دار در جهان پیرامون خود استفاده کنیم. ما می توانیم اهداف متعددی داشته باشیم که در طول عمر ما اهمیت پیدا می کنند و اهمیت آنها کاهش می یابد ، زیرا برنامه ها تنظیم شده و اولویت ها تغییر می کنند. وقتی با تغییراتی روبرو می شویم ، خواه تغییر شغل ، طلاق یا بیماری ، یا رسیدن به تاریخ تولد ، ممکن است از ما خواسته شود سرعت خود را کم کرده ، تأمل کنیم و اولویت بندی کنیم. به عبارت دیگر ، هدف یک تمرین ثابت است. مردم از مهارت ها ، دانش و ارزش هایی که در طول زندگی خود پرورش داده اند برای شروع فصل جدیدی استفاده می کنند.

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن