روانشناسیروانشناسی خانوادهروانشناسی کودک

آموزش مسائل جنسی برای کودکان ۰_۸ سال

  • صحبت های اولیه در مورد رابطه جنسی می تواند این پیام را ارسال کند که رابطه جنسی قسمت های سالم زندگی است.
  • برای کودکان مهم است که در مورد مراجعه به شما برای کسب اطلاعات قابل اعتماد و صادقانه احساس خوبی داشته باشند.
  • کودکان خردسال ممکن است بخواهند در مورد تفاوت بدن دختران و پسران و محل تولد نوزادان بدانند.
  • مواردی را در سطحی توضیح دهید که کودکان می توانند حقایق را درک کنند و اطمینان حاصل کنند.

صحبت در مورد جنسیت و رابطه جنسی با کودکان خردسال

هرگز برای صحبت درباره رابطه جنسی، حنسیت و رابطه جنسی و بدن زود نیست. از همان کودکی باید درک کند که رابطه جنسی و جنسیت جز بخش های سالم زندگی است.

گفتگوی آزاد و صادقانه هنگامی که کودک شما کوچک است می تواند مکالمات بعدی را آسان کند و این گفتگوهای اولیه همچنین زمینه را برای انتخاب سالمتر کودکان در مورد جنسیت در بزرگسالی فراهم می کند.

پیام اولیه اصلی این است که کودک شما می تواند برای اطلاعاتی صریح، صادقانه و قابل اعتماد به شما مراجعه کند و کودک شما نباید از روی ترس و خجالت در مورد مسائل جنسی سوال بپرسد.

و خبر خوب این است که صحبت در مورد جنسیت و رابطه جنسی یک مکالمه یکبار مصرف نیست که باید دقیقاً درست آن را انجام دهید. این مکالمه با بزرگ شدن فرزند شما ادامه می یابد و تکامل می یابد.

رابطه جنسی فقط مربوط به رابطه جنسی نیست. این همچنین احساسی است که کودک شما نسبت به بدن در حال رشد دارد. و این نحوه درک و ابراز احساسات صمیمیت، جاذبه و محبت نسبت به دیگران در کودک شماست و کودک شما چگونه روابط احترام آمیز را برقرار و حفظ می کند.

سه مرحله برای صحبت در مورد رابطه جنسی

سه مرحله اساسی می تواند به شما کمک کند با فرزند خود در مورد رابطه جنسی صحبت کنید.

ابتدا بدانید که فرزند شما از قبل چه می داند. به عنوان مثال ، “فکر می کنید نوزادان از کجا آمده اند؟” یا “در مورد محل تولد نوزادان چه شنیده اید؟”

دوم ، هرگونه اطلاعات غلط را اصلاح کرده و حقایق را بیان کنید. به عنوان مثال ، “هیچ نوزادی در شکم مادر خود رشد نمی کند. آنها در مکان خاصی در داخل شکم مادر خود رشد می کنند که رحم نامیده می شود.

سوم ، از مکالمه به عنوان فرصتی برای صحبت درباره افکار یا احساسات خود استفاده کنید. به عنوان مثال ، “بعضی از افراد واقعاً مایل به بچه دار شدن هستند و افراد دیگر در مورد بچه دار شدن خیلی مطمئن نیستند”.

نحوه صحبت در مورد رابطه جنسی، جنسیت و بدن: نکاتی برای همه سنین

این نکات می تواند صحبت با کودکان در هر سنی راجع به جنسیت را آسان کند.

موارد را در سطح فرزند خود
 موارد را در سطحی که کودک شما می تواند درک کند، توضیح دهید. به عنوان مثال، کودکان شش ساله لازم نیست توضیح طولانی در مورد تخمک گذاری بدانند، اگرچه ممکن است مجذوب این شوند که بدانند زنان تخمک های بسیار کوچکی (یا تخمک) دارند که می تواند باعث ایجاد کودک شود. اگر می توانید توضیحات خود را کوتاه، واقعی و مثبت ارائه دهید. هر زمان که  کودک شما اطلاعات بیشتری بخواهد از شما سوال می پرسد.

برای قسمت های بدن از نام های صحیح استفاده کنید
بهتر است هنگام صحبت در مورد اعضای بدن از نام های صحیح استفاده کنید  به عنوان مثال، آلت تناسلی، بیضه ،  ولو  واژن. استفاده از نام حیوانات خانگی نیز مشکلی نیست. اما استفاده از نام های صحیح به شما این پیام را می دهد که صحبت در مورد این قسمت از بدن ما سالم و خوب است. و اگر فرزند شما اسامی صحیح اعضای بدن را بداند ، کودک شما می تواند در صورت لزوم در مورد بدن خود با شما یا افرادی مانند پزشکان ارتباط برقرار کند.

اگر لازم است بگویید “نمی دانم”

فرزند شما نیازی به تخصص شما ندارد؛ کودک شما فقط باید بداند که می تواند هر چیزی را که لازم است از شما بپرسد.اگر نمی دانید چه باید بگویید، به کودک خود بگویید خوشحال هستید که از او سوال کرده اید، که شما جواب آن را نمی دانید و به دنبال برخی از اطلاعات می گردید و به آنها پاسخ خواهید داد. و سپس مطمئن شوید که دوباره به فرزندتان برگشته اید  یا ممکن است پیشنهاد کنید که با هم به دنبال اطلاعات بیشتر باشید.

همه والدین را درگیر کنید
در خانواده هایی که دو یا چند پدر و مادر دارند، خوب است که همه والدین در بحث های مربوط به رابطه جنسی شرکت کنند. وقتی همه والدین درگیر این مسئله می شوند، کودکان می فهمند صحبت در مورد جنسیت و رابطه جنسی خوب است. این می تواند به کودکان کمک کند تا راحت تر از بدن خود صحبت کنند، مسئولیت احساسات جنسی را به عهده بگیرند و در روابط صمیمی وقتی بزرگتر هستند ارتباط برقرار کنند.

شروع مکالمه
برخی از کودکان سوالات زیادی نمی پرسند، بنابراین ممکن است لازم باشد مکالمه ای را شروع کنید. بهتر است قبل از این که چه چیزی بگویید فکر کنید، سپس برای طرح موضوع زمان مناسبی را انتخاب کنید. به عنوان مثال ، اگر کسی در تلویزیون درباره بارداری صحبت می کند، می توانید بگویید ، “آنها زودتر ازمن درباره بارداری صحبت کردند. این فکر برای من ایجاد شد که آیا می دانید این چیست؟ ‘بعضی از کودکان بدون تماس چشمی راحت تر صحبت می کنند، بنابراین شما می توانید در حالی که شما و فرزندتان در ماشین هستید ، صحبت کنید.

خود را آماده کنید
ممکن است هنگام صحبت در مورد بدن احساس خجالت و ناراحتی کنید و در مورد جنسیت صحبت کنید ، یا از کلماتی مانند “آلت تناسلی مرد” یا “واژن” استفاده کنید. مشکلی نیست بهتر است خودتان را با فکر کردن در مورد آنچه که راحت هستید آماده کنید. به عنوان مثال ، اگر صحبت در مورد پایین تنه ها و سینه ها خوب نیست ، سعی کنید برای شروع از کلمه “پایین” در مکالمه استفاده کنید.

برای کودکان مهم است که تفاوت بین لمس درست و نادرست  را بدانند. اطمینان حاصل کنید که کودک شما می داند که به کدام لمس کننده  می تواند “نه!”بگوید و اینکه همیشه صحبت در مورد لمس به یک بزرگسال مورد اعتماد درست نیست،  صحبت با کودک در مورد آزار جنسی به ایمن نگه داشتن کودک کمک می کند.

۰-۲ سال: در مورد جنس، جنسیت و بدن چه باید گفت

می توانید از لحظات روزمره برای کمک به کودک در مورد آموزش بدن استفاده کنید. به عنوان مثال، زمان حمام یا در حالی که به کودک کمک می کنید لباس بپوشد، زمان خوبی برای معرفی نام اعضای بدن است.

۲-۳ سال: در مورد جنس، رابطه جنسی و بدن چه باید گفت

بیشتر کودکان ۲-۳ ساله در مورد بدن خود و کودکان دیگر بسیار کنجکاو هستند. آنها همچنین متوجه می شوند که بدن دختران و پسران متفاوت است. ممکن است فرزندتان از شما بپرسد یا بگوید: “این چیست؟” می توانید به فرزند خود بیاموزید که هر قسمت از بدن یک نام و وظیفه خاص خودش را دارد.

ممکن است متوجه شوید که دیدن کتاب با فرزندتان مفید است. می توانید از تصاویر برای کمک به کودک در یادگیری نام اعضای بدن و درک تفاوت های دختر و پسر استفاده کنید.

۴-۵ سال: در مورد رابطه جنسی، جنسیت و بدن چه باید گفت

کودکان ۵-۴ ساله معمولاً می پرسند که نوزادان از کجا آمده اند. آنها می توانند درک کنند که نوزاد در رحم مادر رشد می کند و برای ساختن کودک شما به یک اسپرم (مانند یک دانه ریز) از یک مرد و یک تخمک (مانند یک تخمک کوچک) از یک زن نیاز دارید.

اگر فرزندتان سوال کند ‘من از کجا آمده ام؟’ می توانید بپرسید ، “نظر شما چیست؟” این به شما کمک می کند آنچه را که فرزندتان واقعاً می پرسد و میزان درک کودک شما از آن است. شما می توانید یک توضیح ساده مانند ‘نوزادان در محلی در داخل مادرشان به نام رحم رشد می کنند’ ارائه دهید.

اگر باردار هستید ، ممکن است کودک شما بپرسد ، “کودک از کجا بیرون می آید؟” پاسخی ساده اما دقیق مانند ‘خواهر کوچک شما در رحم من رشد می کند. وقتی رشد او تمام شد ، او از طریق کانال تولد، که واژن نامیده می شود، فشرده و متولد می شود.

۶-۸ سال: در مورد جنس ، رابطه جنسی و بدن چه باید گفت

در شش سالگی، بسیاری از کودکان به نحوه تولید نوزادان علاقه مند هستند و ممکن است سوال کنند.

اگر کودک شما بپرسد ، ‘چگونه کودک وارد رحم شما شده است؟’ از کودک خود بپرسید که چه فکر می کند؟ این به شما کمک می کند آنچه فرزندتان قبلاً می داند را درک کنید. سپس می توانید به سادگی توضیح دهیدو به همان اندازه که راحت هستید اطلاعات بدهید. به عنوان مثال ، “برای ساختن یک کودک ، نطفه از یک مرد و تخمک از یک زن به هم می پیوندند.”

می توانید توضیح دهید که این اتفاق می افتد زمانی که زن و مرد رابطه جنسی برقرار می کنند، این زمانی است که مرد آلت تناسلی خود را داخل واژن زن قرار می دهد. همچنین خوب است که توضیح دهیم مقاربت جنسی کاری است که بزرگترها هر وقت بخواهند انجام می دهند و این برای کودکان نیست.

شاید شما هم دوست داشته باشید بگویید که بعضی اوقات نوزادان به روش های مختلفی مانند فرزندخواندگی، نگهداری از خانواده یا مراقبت از پدربزرگ و مادربزرگ وارد خانواده می شوند.

لازم نیست منتظر بمانید تا فرزندتان از شما سوالی بپرسد . می توانید مکالمه ای را با پرسیدن این سوال آغاز کنید که “آیا تاکنون فکر نکرده اید که چگونه متولد شده اید و از کجا آمده اید؟” یا ممکن است یک زن باردار را ببینید و به فرزند خود بگویید: ‘آن زن نوزادی در درون خود دارد که رشد می کند. آیا می دانید کودک چگونه به آنجا رسیده است؟ ‘

همچنین می توانید کتابی راجع به محل تولد نوزادان را با هم بخوانید.

بهتر است قبل از شروع بلوغ، با کودک در مورد  بلوغ و  چگونگی تغییر بدن در بلوغ صحبت کنید. این می تواند زمانی باشد که کودک شما حدود ۶-۸ سال دارد.

اگر فرزند شما با ویدیو های نامناسب مواجه شد، آرام باشید. این می تواند فرصتی برای صحبت با کودک شما در مورد آنچه که برای دیدن کودکان مناسب نیست؛باشد.صحبت در مورد این مسائل یکی از بهترین راه ها برای ایمن نگه داشتن کودک در فضای آنلاین و ارتقا رفتار محترمانه آنلاین است.

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن