پدر / مادرپدرهاسبک زندگیمادرهامدرسهمقالات آموزشینوع مخاطب

۴ جمله ای که به ذهنیت کودک آسیب می زند!

۱.تو خیلی حساسی

به گفته روانشناسان، بسیاری از بچه ها با یک سیستم عصبی دقیق متولد می شوند. در نتیجه ، آنها به سرعت و به شدت نسبت به همه چیز واکنش نشان می دهند. والدین چنین کودکانی که سعی در حذف احساسات دارند، اشتباه می کنند.

با گذشت زمان، این جمله  انفعالات شیمیایی مغز کودک را از حالت نرمال خارج می کند و توانایی همدلی با دیگران را کاهش می دهد. وقتی آنها بیاموزند که احساساتشان برای دیگران اهمیت ندارد متقابلا احساسات دیگران برایشان بی اهمیت می شود.

والدین باید به احساسات کودک گوش دهند و بپذیرند، حتی اگر به نظر منطقی نرسد.

۲.زندگی همینه.

وقتی کودک شما درخواستی جدید دارد و شما بعنوان والدین آن را قبول نمی کنید این ذهنیت در کودک ایجاد می شود که نمی تواند تجربه های منحصر به فردی داشته باشد وهمیشه در محدودیت قرار دارد. مسلما فرد بزرگسال به تجربه در می یابد که محدودیت هایی دارد اما کودک از نظر جسمی هنوز قادر به حل این مسئله نیست بنابراین بهتر است تجربه های آنها راتایید و تشویق کنید.

۳.چون من میگم

وقتی کودک از شما می پرسد :”چرا من باید ساعت۹ بخوابم؟” و شما می گویید چون من میگم. این جمله احساس نارضایتی وحشتناکی در کودک ایجاد می کند و خود را در اجباری می بیند که ناچار است دربرابر آن مقاومت کند.جملات خود را براساس منطق استوار کنید تا کودک دریابد اقتدار بهترین روش برای آنهاست.

۴. ساکت باش.

بچه ها از سن کم می آموزند که عبارت “ساکت “به معنای توهین است. شاید دلایلی وجود دارد که این جمله را به کار می برید اما این جمله باعث سکوت کودک نخواهد شد و همچنان ادامه دهنده می باشد.

با این وجود بهتر است به کودک خود فرصتی دهید تا نظر خود را بیان کند و به آنها بگویید که در زمان خاصی باید ساکت باشند

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن