مقالات آموزشینوع مخاطب

چگونه به فرزندان احترام را آموزش دهیم؟

۱. به آنها احترام بگذارید 

اول و مهمترین اصل این است که ، به فرزندان خود احترام بگذارید.

وقتی با آنها کم حرف می شوید یا به آنها برچسب “بچه بد” می زنید ، اعتماد به نفس آنها را  تحت تاثیر قراردهید و آنها از رفتارهای بی احترامی الگو می گیرند.

تصور کنید: کودک شما در اتاق نشیمن در حال نوشیدن شیر است و آن را روی کاناپه می ریزد. اگر با این جمله پاسخ دهید که “امروز بچه بدی هستی؟ چرا فکر می کنید می توانید روی کاناپه شیر بنوشید؟” به آنها می آموزید که بر اساس آنچه انجام می دهند ، درباره دیگران فرض هایی بکنند.

اگر یک پیشخدمت در یک رستوران به اشتباه به جای شیر شکلات به کودک شما شیر معمولی می دهد ، شما نمی خواهید که او با پاسخ “شما بدترین پیشخدمت هستید ، چگونه می توانستید چنین چیزی را فراموش کنید؟”

وقتی به آنها احترام می گذارید، به آنها می آموزید که هم برای خودشان و هم برای دیگران ارزش قائل شوند.

۲. به آنها بیاموزید که به سادگی گوش دهند

بسیاری از بزرگسالان حتی با این مورد مشکل دارند.

لازم نیست در هر بحثی نظر خود را بیان کنید. اگر موافق نیستید مجبور نیستید بحث کنید. گاهی اوقات مناسب ترین پاسخ این است که اصلاً چیزی نگویید-و فقط گوش کنید.

این رفتار را با گوش دادن دقیق به فرزند خود الگو کنید. هنگامی که آنها صحبت می کنند ، ارتباط چشمی برقرار کرده و با قصد گوش دهید. اگر با گفته های آنها موافق نیستید ، با مهربانی نظرات آنها را تأیید کنید و نظرات خود را توضیح دهید.

برای آنها توضیح دهید که هر کس حق دارد نظرات خود را داشته باشد، و در صورت عدم اشتراک نظرات مشابه می تواند مودبانه مخالف باشد یا از استدلال های غیر ضروری جلوگیری کند.

۳) همدلی را نشان دهید

به عنوان پدر و مادر، شما فقط انسان هستید. وقتی عصبانی هستید، سعی نکنید آن را از دید فرزندتان پنهان کنید. شما با جعل هویت دروغین “شخص کامل” به فرزندتان لطفی نمی کنید.

وقتی اشتباه کردید عذرخواهی کنید و وقتی دیگران عصبانی شدید ، آنها را ببخشید.

توضیح برای آنها اینکه مردم مرتکب اشتباه می شوند ، به آنها کمک می کند تا با واقعیت ذات انسان کنار بیایند.

۴) به آنها کمک کنید تا خشم خود را تشخیص دهند

رفتار بی احترامی اغلب نتیجه عصبانیت است.به کودک خود بیاموزید که علائم خشم خود را تشخیص دهد تا وقتی احساس می شود می تواند خشم خود را کنترل کنند. به آنها کمک کنید علائم جسمی خشم را شناسایی کنند ، مانند:

  • تعریق
  • مشت گره کردن
  • نفس های سریع
  • داد زدن

برای آنها توضیح دهید که اگر چنین احساسی نسبت به شخصی دارند ، بهتر است قبل از وقوع یک طغیان دور شده و نفس های عمیق بکشند.

اگر فرزند شما رفتارهای بی احترامی انجام داد، با آرامش از آنها سوال کنید که چرا  به طور خاصی رفتار کرده اند و در عوض چه کارهایی می توانند انجام دهند، به آنها آموزش دهید.

۵) نظم و انضباط با پیامدها

با تهدید و پاداش از نظم و ترتیب خودداری کنید. در عوض، برای یادگیری درست و غلط به فرزندان خود از عواقب طبیعی استفاده کنید.

به عنوان مثال: بیرون هوا سرد است و کودک شما از پوشیدن کت خودداری می کند. به جای اینکه سر آنها داد بزنید و با آنها بجنگید تا کت خود را بپوشند ، به آنها اجازه دهید در بیرون قدم بزنند و سرما را احساس کنند. آنها به احتمال زیاد می خواهند ژاکت خود را بر اساس نتیجه طبیعی به تن می کنند

وقتی کودک شما با عواقب طبیعی یاد می گیرد ، عملکرد او با صدای درونی او که به او می گوید چه چیزی درست و غلط است هدایت می شود.

این به آنها کمک می کند تا به ابعاد متفاوت فکر کرده و به روش های مناسب عمل کنند.

افکار نهایی

این پنج نکته ساده به شما در تربیت کودکانی کمک می کند که نه تنها به دیگران احترام می گذارند ، بلکه به خود نیز احترام می گذارند.

این یک عامل محرکه بزرگ در پشت موفقیت و خوشبختی آنها خواهد بود حتی وقتی که آنها در بزرگسالی رشد می کنند.

 

 

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن